10 obowiązkowych lekcji życiowych od Buddy

4
2514
10 lekcji życiowych od Buddy

Siddhartha Gautama był wielkim mędrcem i założycielem jednej z religii powszechnych – buddyzmu. W większości tradycji buddyjskich jest uważany za głównego Buddę. Wyraz „Budda” oznacza „przebudzony” albo „oświecony”.

Siddhartha jest główną postacią buddyzmu, dlatego fakty z jego życia, nauki oraz zasady monastycyzmu zostały po jego śmierci usystematyzowane i uwiecznione przez jego adeptów. Dzisiaj omówimy kilka ważnych lekcji życiowych wynikających z nauk Buddy.

1. Warto zaczynać od małego

„Dzban wypełnia się kropla za kroplą” Ralph Waldo Emerson powiedział: „Każdy mistrz był kiedyś amatorem”. Wszyscy zaczynamy od małego, dlatego nie zaniedbujmy małego.

2. Świadomość określa byt

Wszystko, co prezentujemy jako ludzie, jest skutkiem tego, co o sobie myślimy. Jeżeli człowiek mówi lub robi coś ze złymi myślami, to prześladuje go ból. Natomiast jeżeli mówi lub zachowuje się mając czyste intencje, towarzyszy mu szczęście. Jest jak cień, który nigdy nas nie porzuca.

Budda mówił: „Nasza świadomość jest naszym wszystkim. Jesteście tym, o czym myślicie”. James Allen powiedział: „Jesteś takim, jak myślisz”. Żeby właściwie żyć, trzeba wypełnić mózg „właściwymi” myślami.

Nasze myślenie określa czyny, z kolei czyny decydują o wyniku. Prawidłowe myślenie zapewnia wszystko, czego pragniemy, nieprawidłowe jest złem, które prędzej czy później nas zniszczy.

Jeżeli zmienimy swoje myślenie, zmienimy również własne życie. Budda mówił: „Wszystkie zachowania wynikają z umysłu. Gdy zmienia się rozum, czy pozostaną naganne postępowania?”

3. Wybaczajcie

Powstrzymywanie w sobie gniewu znaczy mniej więcej to samo co chwycenie gorącego węgla z zamiarem jego rzucenia w kogoś innego. To my się właśnie spalimy.

Uwalniając tych co są uwięzieni w niewybaczeniu, uwalniamy przede wszystkim siebie samych. Nie możemy nikogo poniżać, nie poniżając również siebie. Uczcie się wybaczać. Uczcie się wybaczać szybciej.

4. Liczą się wasze czyny

Jakie ma znaczenie, ile przeczytamy przykazań, jakie ma znaczenie co one znaczą, jeżeli nie będziemy ich przestrzegali?

Mówi się, że „słowa nie są nic warte” i to jest prawda. Żeby rozwijać się, należy działać. Żeby szybko się rozwijać, trzeba działać codziennie. Sukces nie spadnie nam na głowę.

Sukces jest dla wszystkich, ale odniosą go tylko ci, co ciągle działają. Przysłowie mówi: „Bóg daje każdemu ptakowi robaka, lecz nie wrzuca go do gniazda”.
Budda powiedział: „Nie wierzę w los, który spada na ludzi, gdy działają, jednak wierzę w los, który na nich spada, gdy nic nie robią”.

5. Próbujcie zrozumieć

Kłócąc się z teraźniejszością, odczuwamy gniew, przestaliśmy walczyć o prawdę, zaczęliśmy walczyć jedynie o siebie.

Stephen Covey powiedział: „Najpierw staraj się zrozumieć i dopiero wtedy staraj się, by inni zrozumieli ciebie”. Łatwo się to mówi, jednak trzeba podjąć wysiłek, by zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby.
Czując, że zalewa nas gniew, musimy go zniszczyć.

Wysłuchajmy innych – poznając ich punkt widzenia, osiągamy pokój. Należy bardziej dbać o to, by być szczęśliwym niż o to, by mieć rację.

6. Zwyciężcie siebie

Lepiej zwyciężyć siebie osiągnąć zwycięstwo w tysiącu walk. Tylko wtedy zwycięstwo jest nasze i nikt nie może go nam zabrać. Ten, co zwycięża siebie, jest silniejszy od każdego możnowładcy. Żeby zwyciężyć siebie, trzeba zwyciężyć swój umysł.
Trzeba panować nad swoimi myślami. Nie powinny szaleć jak morskie fale.

Ktoś z was może pomyśleć: „Nie mogę panować nad swoimi myślami – przecież przychodzą kiedy chcą”. Jednak odpowiedź na to będzie taka: Nie można zabronić ptakowi lecieć nad nami, lecz niewątpliwie można zabronić mu uwić gniazda.
Przepędźcie myśli, które nie odpowiadają zasadom życiowym, według których chcecie żyć.

Budda powiedział: „Ani wróg, ani nieprzyjaciel, lecz właśnie umysł człowieka sprowadza go na manowce”.

7. Żyjcie w harmonii.

Harmonia pojawia się wewnątrz nas, więc na próżno jej szukać na zewnątrz. Nie szukajcie na zewnątrz tego, co może być tylko w waszym sercu.

Często możemy szukać na zewnątrz tylko po to, by zapomnieć o rzeczywistości. Prawda polega na tym, że harmonię można znaleźć tylko wewnątrz siebie.
Harmonia to nie jest nowa praca, małżeństwo ani samochód. Harmonia to nowe możliwości, a te powstają w nas.

8. Bądźcie wdzięczni

Wstańmy i podziękujmy za to, że jeśli nie nauczyliśmy dzisiaj zbyt wiele, to przynajmniej trochę się nauczyliśmy i jeśli nie nauczyliśmy się trochę, to przynajmniej nie zachorowaliśmy i jeśli nie zachorowaliśmy, to przynajmniej nie zmarliśmy. Dlatego bądźmy wdzięczni.

Zawsze znajdzie się coś, za co warto podziękować.
Nie bądźmy ani przez chwilę pesymistami, nawet podczas kłótni nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie tysiąca rzeczy, za które należy być wdzięcznymi. Nie wszyscy dziś rano mogli obudzić, a wczoraj niektórzy zasnęli po raz ostatni.

Zawsze jest coś, za co należy podziękować. Wdzięczne serce czyni nas wielkimi!

9. Bądźcie oddani temu co wiecie

Największym przewinieniem jest niepodążanie za tym co wiemy na pewno. Dużo potrafimy, jednak nie zawsze robimy to co potrafimy.

Jeżeli ponieśliśmy porażkę, to stało się nie dlatego, że nie umieliśmy jak się zachować, lecz dlatego, że nie zrobiliśmy czegoś, co umieliśmy. Zachowujcie się według swojej wiedzy.
Nie tylko przyswajajcie informacje, lecz skupcie się na myślach o tym, kim chcecie zostać, aż odczujecie nagłą potrzebę udowodnienia tego.

10. Podróżujcie

Lepiej podróżować niż dotrzeć.

Życie to podróżowanie. Jestem szczęśliwy, zadowolony i usatysfakcjonowany z dzisiejszego dnia. Mogę zwiedzić ciekawsze miejsca i skosztować lepszych trunków, jednak nadal podróżuję.

Nie przekładajcie swojego szczęścia na później, starając się osiągnąć cel, który jak wam się wydaje, uczyni nas szczęśliwymi.

[ThinkSimpleNow]

4 KOMENTARZE