10 ciekawych pomysłów jak przemycić zdrowy tryb życia do twojego biura

3
2463
10 ciekawych pomysłów jak przemycić zdrowy tryb życia do twojego biura

Długie godziny spędzone nieruchomo za biurkiem mogą wywołać różnorodne problemy zdrowotne. Stąd naturalnym jest krzewienie kultury zdrowotnej, dzięki czemu zespół będzie szczęśliwy i produktywny, nawet w sytuacjach stresowych. Firma Boundless uważa zdrowy tryb życia (i przede wszystkim zdrowie pracownika) za wyjątkowo ważne. Mają ciekawe pomysły, jak zarazić pracowników zdrowym trybem życia. Oto wgląd w ich biuro oraz ogólną filozofię zdrowia, włącznie z kilkoma radami, abyście mogli porównać i upewnić się, że na pewno macie zdrową atmosferę.

Tworzenie zdrowego środowiska pracy

Ciężko jest zapanować nad przestrzenią, kiedy dzielimy biuro z innymi firmami; jednak, kiedy już wprowadzimy się do własnego biura, pojawia się wiele możliwości, aby zapewnić zdrowe środowisko pracy dla naszych pracowników.

1. Wykorzystaj siłę roślin

Badacze nie są pewni dlaczego, ale rośliny w pomieszczeniach pomagają zmniejszyć stres, więc koniecznie rozważ wkomponowanie zieleni do swojej przestrzeni w pracy. Jeżeli nie masz ręki do roślin, wybierz te bardziej odporne. Wielu pracowników nieumyślnie uśmierca drzewka bonsai, storczyki i im podobne – a frustracja może zniweczyć korzyści, jakie płyną z obecności roślin. Weźcie sobie do serca słowa Briana Balfoura, dyrektora działu marketingu firmy Boundless: „Masz wątpliwości – wybierz kaktusa.”

2. Używaj naturalnego źródła światła

Naturalne światło jest tu również bardzo ważne – chroni wzrok, wspiera produktywność pracowników i poprawny przebieg procesów regulacyjnych organizmu. Jeżeli w biurze nie ma okien, warto pomyśleć o świetliku w dachu lub przeprowadzaniu tzw. „burzy mózgów” podczas spaceru na zewnątrz, aby mogła się wytworzyć bardzo ważna witamina D.

3. Kup biurka przy których się… stoi

Dzięki najnowszym badaniom wiemy, że siedzenie przed komputerem przez cały dzień może mieć negatywne krótko-, jak i długotrwałe skutki dla naszego zdrowia. Firmy z całego świata podłapują pomysł na biurka, przy których trzeba stać. W firmie Boundless większość zespołu uważa takie biurka za świetny pomysł. Wielu odkryło, że dzięki nim mają więcej energii, niż kiedy siedzą przed komputerem cały dzień. Stanie przy pracy zapobiega również garbieniu się i łagodzi problemy z kręgosłupem. Nie daj się nabrać na „specjalne” biurka, które kosztują kilka tysięcy złotych – można spokojnie przygotować na szybko regulowane biurka za ok. 200 złotych przy pomocy łatwych do montażu części z IKEI (blat biurka oraz regulowane nogi).

4. Proponuj zdrowe przekąski

Wszechobecny stres, który towarzyszy zakładaniu nowego biznesu, może bardzo szybko osłabić siły zespołu. Upewnij się, że masz pod ręką przekąski, które pomogą utrzymać energię stałym poziomie. Boundless zapewnia zdrowe przekąski – takie jak herbata, kawa, orzechy i suszone owoce – ponieważ są smaczne. Pisaliśmy o sklepach internetowych — w takiej Almie lub Tesco można zamawiać jedzenie na bieżąco nie płacąc właściwie za dostawę. Przydadzą się również listy zakupowe, które są przechowywane na stronach tych e-sklepów.

Pamiętaj: dostępność produktów bezkofeinowych jest bardzo ważna dla pracowników, którzy unikają kofeiny. W Boundless zaobserwowano zaskakującą ilość osób, które przerzuciły się na napoje bezkofeinowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy i wielu z nich stwierdziło, że lepiej po nich sypia. Większość osób, która przerzuciła się na napoje bez kofeiny, sporadycznie wraca do starych nawyków, ale to zawsze jakiś początek…

5. Zdrowy tryb życia to umiar we wszystkim

Ważne jest również, aby nie przesadzać z koncentrowaniem się na zdrowiu – w Boundless mają piwo i wino dla tych, którzy chcą odprężyć się na koniec dnia pracy, a świętowaniu urodzin często towarzyszy wysokie spożycie cukru. W jednym z pomieszczeń na tyłach firmy mają kanapę, gdzie pracownicy mogą odespać urodzinowe przyjęcie.

6. Powtarzaj: „Wykorzystaj drzemkę”

Wypoczęci pracownicy są bardziej produktywni i podejmują lepsze decyzje niż ci, którzy są niewyspani. Nie szydź więc z pomysłu spania w czasie pracy. Wiele firm zauważa korzyści, jakie płyną z drzemki.

7. Propaguj częste przerwy

Każdy ma inny styl pracy. Warto zachęcać pracowników do robienia regularnych przerw, które odciążą organizm, aby mogli lepiej radzić sobie z niekończącą się listą zadań, jakie pojawiają się na początku istnienia firmy. Można udać się na boisko do koszykówki lub nawet pobiegać wokół budynku. Odejście na chwilę od problemu lub projektu może przynieść upragnione oświecenie.

8. Wyznacz i namawiaj do korzystania ze schowka na rowery

Większość pracowników Boundless jest aktywna fizycznie – wspinaczka w weekendy, trenowanie do maratonów i półmaratonów – wielu codziennie dojeżdża do pracy rowerem. Ważne jest, aby dla podróżujących w ten sposób udostępnić przechowalnię na rowery. W tej firmie np. wygospodarowano oddzielną szafę na pojazdy powiększającego się zespołu „kolarzy”. Dojeżdżanie rowerem do biura przynosi wiele korzyści dla środowiska i zdrowia, więc dobrze jest wspierać tę inicjatywę.

9. Pielęgnuj zdrową rywalizację i czynności prozdrowotne

Ciekawym pomysłem jest stojący w Boundless stół pingpongowy, który ma zachęcić pracowników do odejścia od biurka i oczyszczenia umysłu. Okazuje się również, że dobrze jest dać pracownikom więcej przestrzeni, aby mogli zaprezentować kolegom swoje pasje. Amy – jedna z przodowniczek Boundless – ćwiczy regularnie jogę i zgodziła się przeprowadzić kilka zajęć w biurze, aby pomóc zespołowi rozluźnić się podczas szczególnie ciężkich tygodni.

10. Pozwól na przyprowadzanie do biura zwierząt

Nie każdemu to się podoba, ale skoro jest pełny konsensus, czemu nie?

Obecność psów w miejscu pracy znacznie zmniejsza stres, zastanów się więc nad pozwoleniem swoim pracownikom na przyprowadzanie pupili do pracy, jeżeli oczywiście najemca i wielkość biura na to pozwalają. Pamiętaj również o alergiach swoich pracowników – upewnij się, że zespół będzie czuł się komfortowo w towarzystwie nowego czteronożnego kolegi.

Krzewienie kultury zdrowotnej jest nadzwyczaj ważną inwestycją. Pamiętaj: twój zespół musi być w najlepszej formie – a pracownicy docenią to, że o nich dbasz.

Jak w Twojej firmie dbają o zdrowie pracowników?

3 KOMENTARZE