Jak wyprać rzeczy, jadąc autem

3
1064
Moduł sprawdzania pisowni OrphusWidzisz błąd na stronie? Zaznacz i kliknij Ctrl+Enter
Jak wyprać rzeczy w aucie

Podróżując gdzieś samochodem, zastanawiamy się, ile rzeczy ze sobą zabrać. Biorąc więcej, będziemy zawsze mieli na sobie czyste ubrania, ale mniejsza ilość oznacza więcej miejsca w salonie i bagażniku.

Przepierka w podróży? Jeżeli musisz coś wyprać jadąc samochodem, wypróbuj metodę, którą opisał John Steinbeck w ksążce Podróże z Charleyem: W poszukiwaniu Ameryki.

(Flickr/nateOne; CC BY 2.0)

 

W tym celu będą nam potrzebne:

 • duże wiadro (19 litrów). Bieliznę można spokojnie wyprać w mniejszym naczyniu (np. 5-litrowej butli),
 • środek do prania (najpraktyczniejszym, a zarazem bardziej ekologicznym od proszku rozwiązaniem będzie zwykłe szare mydło),
 • lina,
 • klamerki (spinacze) do bielizny (a propos – po raz setny możemy wykorzystać klipsy biurowe).

Mamy już właściwie coś w rodzaju mini-pralki.

Upewnijmy się, że wiadro stoi stabilnie w bagażniku. Możemy sobie spokojnie jechać – w trakcie jazdy w wiadrze powstanie obfita piana, w której wypiorą się nasze ubrania.

Opcjonalnie można użyć 5-litrowej butli po wodzie mineralnej. Wrzucamy do środka bieliznę i zakręcamy butlę. Później wlewamy ponownie wodę, by przepłukać ciuchy.

Po kilku godzinach zatrzymujemy się, wylewamy brudną wodę, wyciskamy rzeczy i wkładamy je do tego samego wiadra, ale już wypełnionego czystą wodą.

[via]

 • Andrzej Jarzyna

  to jest metoda, ktora w latach 50 wymyslil Tony Halik podczas swojej podrozy z patagonii na alaske, a nie zaden Charlie. Polecam ksiazke :)

  • pl_lh

   Ciężko jest potwierdzić lub zaprzeczyć. Masz jakieś dowody? W przypadku Steinbecka jest znana książka z 1962 r. ;)

   • Andrzej Jarzyna

    hmm, ksiazka Halika jest z 1965 z tego co pamietam, ale sama podroz zaczela sie w 1957 i to podczas niej wymyslil owa ‚pralke’. W kazdym razie skonczyla sie przed 1962. Mozna sie spierac ;)