Pamiętnik jako sprawdzony sposób na rozwój osobisty

0
1792
Pamiętnik to idealny sposób na rozwój osobisty
Prowadzenie pamiętnika sprzyja rozwojowi osobistemu.

 

Sposób na rozwój osobisty? Kartka papieru, długopis i własnoręcznie napisany pamiętnik.

Myśląc o pamiętniku, mamy przed oczyma swoje dzieciństwo – beztroski czas, w którym prowadziliśmy zapiski własnych emocji, fascynujących dziecięcych doświadczeń. Jednak czy wiesz, że tworzenie prywatnej kroniki może okazać się doskonałym pomysłem także w życiu dorosłych? Może to wydawać się infantylne, błahe i śmieszne, lub kojarzyć się z historycznymi postaciami, takimi jak Jane Austen. Któż z nas (ludzi nowoczesnych) ma w ogóle czas na regularne notowanie swoich problemów życiowych? Zapewne mało kto. Faktem jest, że taka praktyka sprzyja rozwijaniu osobowości i w tym artykule zamierzam wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

 

Czy prowadzenie pamiętnika wzbogaca naszą osobowość?

Naturalnie, że tak! Systematyczne uzupełnianie dziennika prowadzi również do zupełnie nowego postrzegania rzeczywistości, w której się znajdujesz. Ponadto, służy to tworzeniu pomysłów i kreatywnemu myśleniu. Nie bez powodu, wiele wybitnych osobistości zdecydowało się na pisanie pamiętników. Wystarczy wspomnieć o takich dziełach literackich jak starodawne „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska, czy współczesny „Dziennik Bridget Jones” autorstwa Helen Fielding. Takie uporządkowane zapiski pomagają w zapamiętywaniu wszelkich wydarzeń i wykonywanych czynności, a to może przydać się w przyszłości. Mowa tutaj o takich sytuacjach jak, chociażby ubieganie się o pracę. Często aplikując na dane stanowisko, należy wykazać się umiejętnościami i tym, co udało się osiągnąć w przeszłości. Notuj wszystkie swoje sukcesy, mniejsze lub większe, a posłuży to jako „gotowiec” podczas rekrutacji.

Pamiętnik zmusza do refleksji nad dotychczasowym życiem, pokazuje błędy, z których uczysz się na przyszłość. Pisanie o miłych wydarzeniach i codzienne spoglądanie na nie to dobry sposób na podnoszenie poczucia własnej wartości.

Pisanie to niezawodny sposób na rozwój osobisty

Prowadzenie pamiętnika działa jak lekarstwo. Terapia za pośrednictwem pisania jest łatwo dostępną formą leczenia zaburzeń psychicznych, radzenia sobie z traumą, napięciem, lękiem albo depresją. James W. Pennebaker i Joshua M. Smyth w swojej książce zatytułowanej „Terapia przez pisanie”, zajęli się metodą notowania trudnych doświadczeń, każdego dnia przez około 15 minut. Taka technika daje szansę na opowiedzenie o przykrych zdarzeniach, co prowadzi do poprawy nastroju, relacji interpersonalnych, odzyskania równowagi emocjonalnej oraz obniżenia napięcia. Poza tym można korzystać z tej formy terapii indywidualnie lub przy współpracy ze specjalistą.

Terapia poprzez pisanie różni się nieco od standardowej wersji pamiętnika. Kiedy prowadzisz dziennik, to przelewasz na papier wszystkie swoje myśli czy sytuacje, które miały miejsce stosunkowo niedawno. Natomiast terapia pisaniem koncentruje się na sposobie myślenia, analizie uczuć, wydarzeń i interakcji. Bez względu na to, jaką formę pamiętnika wybierzesz, wiedz, że możesz wpłynąć na swój rozwój osobisty, ćwiczyć twórcze myślenie i mieć poczucie kontroli nad własnym życiem.

Dlaczego akurat pamiętnik to sprytny sposób na rozwój osobisty?

Jeszcze jednym profitem wynikającym z prowadzenia dziennika jest świadomość własnej osoby. Tworzysz w ten sposób ewidencję swojego niezadowolenia, pojawiających się na horyzoncie szans, myśli, podejmowanych decyzji i pomyślnie zakończonych działań. Zaczynasz dostrzegać pewne schematy w zachowaniu, uświadamiasz je sobie, i wiesz, co należy zmienić. Możesz dokonywać wyboru, nabierasz więcej pewności siebie, zyskujesz siłę do działania i w rezultacie wolność. Odczuwasz wewnętrzny spokój i harmonię. Po pewnym czasie widzisz, że Twoje aktualne wpisy różnią się od tych poprzednich.

Dziennik rozwoju osobistego stanowi doskonałe narzędzie kształtowania charakteru i zmieniania swojej mentalności. Pisz na komputerze, jeśli taka forma jest wygodniejsza. Wolisz rejestrować życie na papierze? Zrób to. Prowadź domowe archiwum doświadczeń życiowych w dowolnej formie. Podziel te zapiski na kategorie, na przykład: dom, rodzina, praca, związki, podróże itd. Nie bój się wydać paru groszy na gotowe dzienniki rozwoju osobistego, które zostały opracowane przez specjalistów, jak ten autorstwa Kamili Rowińskiej, którego sama niegdyś stosowałam. Nie traktuj tego zakupu, jak zbędny wydatek, bo być może stanie się inwestycją w przyszłość. Jeśli jesteś użytkownikiem urządzenia na Androida, zdecyduj się na aplikację „Mój pamiętnik”. Dodatkowo, będziesz mieć go przy sobie o każdej porze i w każdym miejscu.

[appbox googleplay com.adpog.diary&hl=pl]

 

Gdy następnym razem zadasz pytanie: „Czy prowadzenie dziennika jest dziecinne?”, wróć do powyższego artykułu, by rozwiać wszelkie wątpliwości.