Przedstawiamy sprawdzone fakty o mózgu — sześć wskazówek, dzięki którym usprawnimy nasze codzienne funkcjonowanie.

Jak działa ludzki mózg: naukowe fakty o mózgu człowieka

Z pewnością nie jeden z nas zastanawiał się jak efektywnie zarządzać sobą w czasie i zwiększyć swoją produktywność, by mieć więcej wolnych chwil dla siebie i swoich bliskich. Z pomocą przychodzą nam specjaliści od neuronauk, którzy na podstawie wieloletnich badań nad pracą naszego mózgu podpowiadają kilka rozwiązań.

1. Rób to, co ma dla Ciebie znaczenie – sprawdzone fakty o mózgu człowieka

Dopamina to organiczny związek chemiczny, który wpływa na naszą produktywność. Uwalnia się w naszym mózgu wtedy, gdy oczekujemy nagrody lub czujemy się zmotywowani do działania. Dlatego też odgrywa ważną rolę w podnoszeniu poziomu naszej produktywności i gotowości do pracy.

Jednakże, jak podkreśla zespół naukowców z Uniwersytetu Vanderbilt, ważna jest nie tylko sama dopamina. Liczy się też to, w którym obszarze naszego mózgu pojawia się ten neuroprzekaźnik. Wzrost dopaminy w poszczególnych częściach mózgu zależy od pewnych czynników. Podczas badania uczonych, niektórzy uczestnicy mieli obiecaną nagrodę po wykonaniu zadania. Okazało się, że właśnie te osoby, miały wyższy poziom dopaminy w części mózgu odpowiedzialnej za motywację i nagradzanie. Natomiast realizacja zadania, w przypadku drugiej grupy ochotników nie wiązała się z żadną nagrodą. W rezultacie zauważono u tych ludzi wzrost poziomu dopaminy w obszarze odpowiedzialnym za emocje i ryzyko.

Zatem, jeśli chcecie by poniedziałkowy poranek, nie był najbardziej traumatycznym momentem w całym tygodniu, zmieńcie podejście do swojej pracy. Ważne by miała dla każdego większe znaczenie niż tylko źródło dochodów.

2. Rozpocznij dzień od najtrudniejszych zadań – czyli nieznane dotąd fakty o mózgu

Według dorocznych badań przeprowadzanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne brak dostatecznie silnej woli jest największą przyczyną powstrzymującą Amerykanów przed zmianą trybu życia na zdrowszy. Z pewnością jest to problem nie tylko statystycznego Amerykanina. Jeśli więc silna wola nie jest nam dana od urodzenia, to nie możemy wprowadzić żadnych zmian w naszym życiu? Odpowiedź na to pytanie zna Roy Baumeister, jeden z pionierów badań nad siłą woli. Uważa on, że można ją kształtować tak, jak trenuje się i wzmacnia mięśnie. Ponadto, jak podkreśla naukowiec, by działała „na najwyższych obrotach”, musimy dbać o jej regenerację oraz o dostarczanie glukozy do mózgu. Nasza samokontrola osiąga swój szczytowy poziom z samego rana. Właśnie dlatego wszystkie najważniejsze i najtrudniejsze zadania powinniśmy zaplanować właśnie na tę porę dnia. Upewnijcie się zatem, że wszystkie „duże orzechy do zgryzienia” zawsze znajdą się na początku Waszej listy rzeczy do zrobienia.

3. Rób listy zadań – zaskakujące fakty o mózgu

Nasz mózg zwyczajnie uwielbia spis zadań. Staroświeckie listy z wypunktowanymi zadaniami okazują się najbardziej skutecznym sposobem, by nasz mózg efektywnie organizował informacje. Potwierdzają to najnowsze badania Daniela Levitina, który podkreśla, że człowiek jest w stanie pamiętać jednocześnie cztery rzeczy na raz.

Natomiast kiedy chcemy zapamiętać więcej, nasz praca naszego mózgu przestaje być optymalna. Dlatego wróćcie do tego zwyczaju, gdyż lista z zadaniami pozwoli „zwolnić miejsce” w mózgu i skupić się na najważniejszych zadaniach.

4. Używaj myślników, bo to pożywka dla mózgu

Według artykułu, który ukazał się w New York Times, ludzki mózg przetwarza informacje w sposób przestrzenny. Dlatego łatwiej jest nam zapamiętywać informacje, jeśli zapiszemy je linijka po linijce, najlepiej zaczynając od myślników. Tego typu lista nie tylko pomaga nam w lepszym zrozumieniu treści, ale także w późniejszym jej przypominaniu. Wypisywanie zadań od myślników pozwala na ujęcie naszych pomysłów w konkretne działania, dzięki czemu możemy funkcjonować w bardziej produktywny sposób.

5. Zapisuj swoje myśli, poznasz prawdziwe możliwości mózgu

Pam A. Mueller i Daniel M. Oppenheimer w swoich badaniach wykazali, że studenci zapamiętywali wiedzę z wykładów znacznie lepiej, gdy robili ręczne notatki. Pokazuje to, że po raz kolejny technologia okazuje się nie być naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Gdy zapisujemy najważniejsze informacje ręcznie, a nie na klawiaturze, nasz mózg przetwarza informacje znacznie lepiej. Dzieje się tak, gdyż pisząc w „tradycyjny” sposób, nie jesteśmy w stanie zanotować wszystkiego. Z tego powodu musimy dokonywać selekcji tych najistotniejszych kwestii, ponieważ na dłużej zapamiętamy esencję całego wykładu. Dlatego pamiętajcie, by Wasze listy pisać zawsze ręcznie, najlepiej za pomocą ołówka. Wtedy o wiele łatwiej Wam będzie przeorganizować ją, jeśli zajdzie taka potrzeba.

6. Rusz się, by wspomóc pracę mózgu

Badania dotyczące neurogenezy – procesu powstawania nowych komórek nerwowych, udowadniają, że dzięki codziennym ćwiczeniom fizycznym możemy „skłonić” nasz mózg do produkcji nowych komórek. Obszarem naszego mózgu odpowiedzialnym za naukę i pamięć jest hipokamp. Ćwiczenia wytrzymałościowe pobudzają go do tworzenia neuronów, gdyż w ich trakcie białko FNDC5 jest uwalniane do naszej krwi. Nie trzeba nawet poświęcać na to mnóstwa czasu i energii! Wystarczy już około pół godziny spaceru, by zaczęły powstawać nowe, szare komórki w naszym mózgu.