Kości do gry to niewielkie wielościany z umieszczonymi na poszczególnych bokach liczbami (oczkami). Wykorzystuje się je w grach planszowych, fabularnych, bitewnych i hazardowych w celu generowania losowych wyników. Najczęściej spotykane są kości sześcienne.
Kości do gry z czasem stały się nie tylko narzędziem, ale także jednym z symboli „subkultury RPG-owej”.
Często sprzedaje się je w zdobionej formie (np. kości oznaczone krasnoludzkimi lub elfimi runami). Niektóre sklepy internetowe oferują nawet biżuterię w kształcie kości do gry.
Cyberpunk 2020, Dungeons & Dragons, Neuroshima, Warhammer Fantasy Roleplay, Wiedźmin, Zew Cthulhu… Można by długo wymieniać.
Jako że w większości gier stosowane są głównie kości sześcienne (najczęściej wykorzystywane w grach hazardowych), są one często fałszowane, czyli tak przerobione, by częściej lub rzadziej lądowały na określonych polach.
Do kości do gry odnoszą się jedne z najsłynniejszych słów Juliusza Cezara: Alea iacta est (dosłownie: „kość została rzucona”, choć powszechnie przyjętym tłumaczeniem jest „kości zostały rzucone”). Oznaczają one, że nie można już cofnąć decyzji, tak jak nie można było wycofać się z gry w kości po wykonaniu rzutu.
Cofnąć może nie, ale jeśli wyrzucone kości będą zazwyczaj miały potrzebny nam układ oczek, to i po co? Oto jak prawie zawsze wyrzucać określony układ oczek.
Najprostszą metodą „majstrowania” przy kostce jest odpowiednie przycięcie lub zaokrąglenie jej krawędzi. W przypadku gdy kostka nie jest przezroczysta, można posunąć się do bardziej wyszukanych, a zarazem skuteczniejszych sposobów. Podstawowym jest umieszczenie przy jednym polu ciężarka zmieniającego wyważenie. Natomiast my skupimy się na tym, jak zwiększyć prawdopodobieństwo wyrzucenia naszego układu bez umieszczania niewielkich kropli rtęci i innych niebezpiecznych sposobów.
A więc jeśli nie potrafimy wygrać inaczej, musimy się uciec do następującego sposobu: wkładamy kości do gry do kuchenki, na metalową tacę. Od razu tym układem, który jest nam najczęściej potrzebny.
Podobne tematy:
- Jak zagrać w tetrisa na kartce papieru
- 17 fajnych gier, w które możesz zagrać w Microsoft Excelu
- Kostka Rubika: teraz możesz ją ułożyć w 20 ruchów!
(Zdjęcie: Gunes Akdogan/Flickr)
Następnie włączamy kuchenkę na 10 minut przy temperaturze 120°C. Jeśli kości do gry nie są tanią podróbką, nie zamienią się w plastikową kałużę. Zamiast tego, w większości przypadków po rzuceniu będą miały wymyślony przez nas układ oczek.