Jak rozwinąć pamięć fotograficzną

7
15172

Pamięć fotograficzna to same korzyści: umożliwia błyskawiczne zapamiętywanie dopiero co przeczytanego artykułu lub obejrzanego plakatu, szybkie kojarzenie zapamiętanych obrazów.

Czytanie fotograficzne to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób, by uczyć się na pamięć.

Potrzebujesz ciemnego pomieszczenia, mocnej lampki oraz kartki papieru z wyciętym prostokątem umiejscowionej na fragmencie, który chcesz „sfotografować”.

Jak rozwinąć pamięć fotograficzną


(Flickr/x-ray delta one; CC BY-SA 2.0)

Wypracowanie nawyku szybkiego zapamiętywania zajmie Ci 1 miesiąc, przy założeniu, że będziesz poświęcać na to ćwiczenie 15 minut dziennie.
W ciągu pierwszego miesiąca Twoje oczy będą potrzebowały około 5 minut na przystosowanie się do czytania w świetle dziennym.

 • Znajdź ciemny pokój, wolny od rozpraszaczy. Jeżeli domownicy zajmują wszystkie pokoje, możesz np. poprosić ich, by nie wchodzili przez 15 minut do łazienki.
  Potrzebujesz mocnej lampy lub lampy sufitowej;
 • Usiądź z książką i kartką obok włącznika lampy.
  Nakryj stronę kartką papieru z wyciętym prostokątem położoną na akapicie, który chcesz zapamiętać;
 • Zostaw tylko jeden akapit i trzymaj książkę przed sobą. Zamknij, a następnie otwórz oczy, dostosuj odległość, by Twoje oczy mogły skupić się bez trudu na przeczytaniu danego fragmentu;
 • Wyłącz światło. Gdy Twoje oczy przyzwyczają się do patrzenia po ciemku, zobaczysz poświatę. Włącz światło na ułamek sekundy, a następnie zgaś je ponownie;
 • Będziesz mieć przed oczami coś w rodzaju „zdjęcia” tego akapitu, który miałeś przed sobą. Wraz z przyciemnieniem obrazu, zapal jeszcze raz na chwilę światło, patrząc ponownie na przyswajany materiał.

Tym sposobem przyswoisz cały tekst, akapit po akapicie.
Będziesz w stanie „przypomnieć” akapity z zapisanych w mózgu obrazków.

O czym należy pamiętać

 1. Ten sposób działa i to na pewno. Jest już od ponad 70 lat wykorzystywany przez wojskowych.
 2. Wkrótce rozwiniesz ten nawyk tak bardzo, że nauczysz się go stosować przez cały dzień.
 3. Każdy pominięty dzień treningu wydłuża wyrobienie nowego nawyku co najmniej o jeden tydzień (uzupełnienie: →10 lekcji, które ułatwią Ci zmianę zachowania).

(via)

Please Login to comment
6 Comment authors
Bartosz KłosińskielcrackRafał SzrajnertArtur ZygmuntTomasz Prichacz Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Bartosz Kłosiński
Gość

Pamięć fotograficzną można również świetnie ćwiczyć zapamiętując np. kolejne gałęzie map myśli jako obrazy. więcej na ten temat możecie przeczytać na –> http://iqmatrix.pl/mapy-mysli-efektywna-nauka/

Rafał Szrajnert
Gość
Rafał Szrajnert

ja rowniez nie wiem jak do konca to robic. Macie moze jakies linki zewnetrzne lub jakis art w ang? Na necie poza tym ciezko cos znalezc

Rafał Szrajnert
Gość
Rafał Szrajnert

Czesc, jak Wam idzie?

elcrack
Gość
elcrack

Zamierzam to rozpocząć. Tylko nie wiem zupełnie podstawowej sprawy? Co mam robić jak już będę miał ten akapit? Czytać ten tekst czy starać się zapamiętywać. I czy codziennie zmieniać lekturę?

Artur Zygmunt
Gość
Artur Zygmunt

Cześć,

Tomasz Prichacz
Gość

Można wykorzystać lampę błyskową z aparatu zamiast pstrykania lampką :)

Grupa dziewiąta AMwro
Gość
Grupa dziewiąta AMwro

„Zostaw tylko jeden akapit i trzymaj książkę przed sobą. Zamknij, a następnie otwórz oczy, dostosuj odległość, by Twoje oczy mogły skupić się bez trudu na przeczytaniu danego fragmentu;”

Mam przeczytać dany fragment, czy jedynie moje oczy mają się skupić bez trudu na przeczytaniu danego fragmentu?

W skrócie: czytać czy patrzeć?