Co ciekawego potrafi ludzki mózg? 10 faktów, które musisz poznać!

0
1858
Tego z pewnością nie wiesz na temat mózgu.
Do czego zdolny jest ludzki mózg?

 

Ludzki mózg jest niesamowity! Wciąż fascynuje i zadziwia. Jest jak komputer, sprawujący pieczę nad myśleniem, mówieniem, pamięcią, odczuwaniem, wzrokiem, słuchem. Można by tak wymieniać jego zdolności bez końca. Od zarania dziejów stanowi przedmiot badań naukowców. Chociaż tak dużo już o nim wiemy to jeszcze wiele niesamowitych odkryć przed nami.

W tym artykule podzielę się zdumiewającymi faktami na temat ludzkiego mózgu, o których mało kto słyszał! Oto te niesamowite:

Mózg ma swoje wymagania

Nasz mózg potrzebuje energii do życia.
Zapotrzebowanie energetyczne ludzkiego mózgu.

Mam ciężką głowę”. Jakże prawdziwe jest to określenie w odniesieniu do wagi naszego mózgu. Naprawdę jest on dość ciężki, waży bowiem od 1,3 do 1,4 kilograma. Stanowi to około 2% całkowitej masy ciała człowieka. Duży ciężar to równie duże wymagania mózgu. Czerpie on około 20% naszej energii oraz tlenu, który wdychamy. Stale potrzebuje glukozy, bez której mogłoby dojść do ataku hipoglikemicznego. Doskonale wiedzą o tym diabetycy, którzy muszą regularnie kontrolować stężenie cukru w swoim organizmie.

Mózg to także specjalista od połączeń

Mózg to skarbnica połączeń.
Ciekawostki na temat połączeń mózgowych.

Wyobraź sobie, że kora mózgowa potrafi rozciągnąć się, osiągając rozmiar czterech kartek formatu A4. Spróbuj na każdej takiej kartce umieścić 100 miliardów punktów. To jeszcze nie koniec. Teraz połącz te punkty z 100 biliardami kropek. Już na samą myśl o tym, kręci się w głowie. To w niej, nasz umysł posiada właśnie taką liczbę połączeń. Długość naczyń krwionośnych w mózgu to około 161 kilometrów. Zobacz, jacy wszyscy jesteśmy zamożni!

Mózg nie czuje bólu

Mózg jest bezbolesny.
Ludzki mózg nie boli.

Jest on pozbawiony receptorów odpowiedzialnych za czucie bólu. Najdziwniejsze jest jednak to, że właśnie w mózgu wykrywany i interpretowany jest ból pozostałych części ciała. Dlatego, lekarze nie używają znieczulenia podczas przeprowadzania operacji mózgu. Co więcej, pacjenci poddawani takim czynnościom, wcale nie muszą być nieprzytomni. Natomiast wokół mózgu, jak i na skórze głowy są już receptory bólu, a każdy uraz może być wyjątkowo bolesny w tych miejscach.

Mózg to prawdziwy siłacz

Poznaj możliwości mózgu człowieka.
Ludzki mózg to prawdziwy siłacz.

Dla naszego umysłu żadna presja czasu nie istnieje. Faktem jest, że potrafi przesyłać informacje z prędkością przekraczającą 400 kilometrów na godzinę. To prawie czterokrotnie szybciej niż w przypadku przejazdu pociągiem z Warszawy do Łodzi. Ponadto mózg jest w stanie wyprodukować do 25 watów energii. To wystarczająco duża moc, by zapalić nisko watową żarówkę LED.

Mózg potrafi zjadać samego siebie

Ludzki mózg nie lubi głodówek.
Mózg i jego nawyki żywieniowe.

Jesteś na restrykcyjnej diecie i masz wrażenie, że umysł działa przeciwko Tobie? To prawda. Jeśli zjadasz zbyt mało pokarmu, wówczas dostajesz wiadomość od mózgu, że jego komórki są głodne. Bez wystarczającej ilości energii z pożywienia, komórki mózgowe zaczynają jeść same siebie. Potrzebują tego do uwalniania kwasów tłuszczowych. Jest to tak zwana autofagia, częściowo potrzebna do sprawnego działania organizmu człowieka. Jednak długotrwała i przesadna głodówka może negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu.

Mózg i jego ciało migdałowate to mieszanka wybuchowa

Ciało migdałowate nie lubi stresu.
Nie drażnij ciała migdałowatego!

Ciało migdałowate to część mózgowia stanowiąca centrum dowodzenia dla naszych emocji. Kiedy czujemy się dobrze i jesteśmy zrelaksowani, wtedy pracuje ta bardziej racjonalna część mózgu, czyli kora nowa. Jeśli jednak ktoś nam zajdzie za skórę i stajemy się zdenerwowani, wówczas do akcji wkracza ciało migdałowate. Wysyła ono szereg sygnałów, przez co odczuwamy między innymi lęk, niepokój, gniew i ból. Jeżeli aktywność ciała migdałowatego osiągnie wysoki poziom, to szukanie w nas empatii jest stratą czasu. Od tego momentu nie ma możliwości, byśmy byli miłosierni i łagodni. Ta emocjonalna burza mija, gdy ciało migdałowate zmniejsza swoją aktywność, a kontrolę nad nami przejmuje kora nowa.

Mózg wyróżnia trzy stany, w jakich znajduje się ludzkie ciało

Trzy stany ludzkiego ciała z punktu widzenia mózgu.

Pierwszy stan to błogość i relaks. Wtedy człowiek doskonale czuje się sam ze sobą, jest szczęśliwy, kochany. Świat wydaje się istnym rajem. Drugi stan to aktywizacja, w której umysł identyfikuje zagrożenia. W efekcie można odczuwać złość, niepokój i wiele innych negatywnych emocji. Tutaj świat staje się przerażającym miejscem. Ostatni stan to „udawana śmierć”. Kiedy niebezpieczeństwo jest już bardzo przytłaczające, nie mamy żadnej drogi ucieczki, to następuje blokada. Towarzyszy nam apatia, wycofanie czy depresja. Świat jest pustym i beznadziejnym miejscem.

Mózg jednak jest plastyczny!

Mózg człowieka potrafi być elastyczny.
Mózg człowieka tworzy nowe ścieżki.

Amerykańscy naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts dowiedli, że kiedy synapsa ulega wzmocnieniu, to słabną jej sąsiedzi. Wprowadzając nowe nawyki i ucząc się nowych reakcji, sprawiamy, że nasz rozum tworzy sobie ścieżki. Natomiast starsze ścieżki, których używaliśmy do tego momentu, stają się słabsze. Rola mózgu polega tutaj na zniechęcaniu nas do utartych schematów, które nie są dla nas korzystne. Dzieje się tak, gdy staramy się wprowadzić nowe wzorce, by lepiej radzić sobie w życiu. Dlatego też umiejętne rozwijanie inteligencji emocjonalnej, jest potrzebne do tworzenia ścieżek mózgowych.

Mózg też potrafi zaskoczyć!

Płat potyliczny i jego funkcja.
Która część mózgu odpowiada za wzrok?

Czytając teraz ten artykuł, używasz do tego swoich jakże cennych oczu. To, co teraz powiem, może brzmieć absurdalnie. Ta część, która odpowiedzialna jest za sprawne działanie Twojego wzroku, znajduje się daleko od oczu. Położony z tyłu głowy płat potyliczny jest odpowiedzialny za zdolność widzenia. Dlatego uważaj na tę okolicę głowy. Problemy ze wzrokiem, czy nawet jego utrata mogą być związane z uderzeniem potylicy.

Mózg jest lepszy od najnowocześniejszych komputerów i systemów

Mózg to najlepszy komputer, jaki do tej pory powstał.
Nie ma świecie lepszego urządzenia niż ludzki mózg.

To prawda. Po pierwsze, posiada nieograniczoną pojemność sięgającą biliarda, przetwarzając 1016 danych na sekundę. Po drugie, badacze z Instytutu Technologii w Massachusetts twierdzą, że zwolennicy Apple’a różnią się od posiadaczy Androida. W mózgu człowieka znajduje się również część aktywowana między innymi przez wiarę. Co ciekawe urządzenia Apple’a działają na tę część mózgu użytkowników. Czy to oznacza, że kiedyś naprawdę ktoś stworzy zombie? Wystarczy tylko jakiś zmutowany wirus, posiadający zdolność do błyskawicznego rozprzestrzeniania i gotowe.

Potencjał ludzkiego mózgu jest niewyczerpany. Dlatego warto mieć świadomość, jak potężnym organem dysponujemy.