11 zasad Billa Gatesa

14
11 534 views
LIFEHACKER - sprawdzanie pisowniWidzisz błąd? Zaznacz go i naciśnij CTRL+Enter
11 zasad - Bill Gates (Microsoft)

Bill Gates – przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel korporacji Microsoft. Mimo swojego bogactwa to zwykły człowiek taki jak Ty czy ja. Dzięki ciężkiej pracy i talentowi osiągnął w życiu wszystko to co w tej chwili ma, bogactwo, władzę i uznanie.

Walczył o swoją karierę, stale uczył się na błędach i nauczył się tego jak radzić sobie z życiem. Żyjąc według swoich zasad osiągnął sukces, a teraz dzieli się nimi ze wszystkimi.

Zasada 1: Dopasowuj się

Zaakceptuj że życie nie jest fair. Nikt nie jest ideałem, ani urodzonym szczęściarzem, musisz nauczyć się adaptować swoje życie i zmieniać je. To jak będzie Ci się układało zależy tylko od Ciebie. Musisz zarządzać i radzić sobie z każdą sytuacją.

11 zasad - Bill Gates (Microsoft)

(Microsoft News Center)

Zasada 2: Podążaj za sukcesem

Nie ma znaczenia to kim jesteś, musisz podążać za sukcesem, dopiero wtedy osiągniesz to czego chcesz. Sukces jest wartością nadrzędną, może zmienić Twoje zachowanie, nastawienie, nawet poczucie własnej wartości. Jeśli myślisz, że sukces Ci się nie należy jesteś w dużym błędzie.

Zasada 3: Bez bólu nie ma wyników

Sukces nie przyjdzie sam, jeśli go pragniesz musisz za niego zapłacić. To podstawowa zasada, nie zostaniesz dyrektorem generalnym jeśli na to nie zapracujesz. Nie będziesz zarabiać 25 tysięcy miesięcznie jeśli nie włożysz w to żadnego wysiłku. Dlatego przestań myśleć, że sukces spadnie z nieba, bez ciężkiej pracy niczego nie osiągniesz.

Zasada 4: Zmień swoje nastawienie

Jeśli uważasz, że twoi nauczyciele w szkole są surowi, pomyśl o swoich przyszłym szefie. Przestań obwiniać innych i zmień swoje nastawienie w postrzeganiu innych ludzi i rzeczy.

Zasada 5: Wszystko ma znaczenie

Nie ważne jak mały czy duży jest biznes jeśli przyniesie Ci dochody. Mały biznes może przeistoczyć się w duży. Robiąc codziennie małe kroki, pewnego dnia możesz osiągnąć duży rezultat.

Zasada 6: Ucz się na błędach

Każdy popełnia błędy, nikt nie jest doskonały na tym świecie. Jeśli kiedykolwiek popełnisz błąd, wyciągnij z niego naukę i nigdy więcej nie popełnij. W ten sposób zbliżasz się do sukcesu.

Zasada 7: Zrób to sam

Na tym świecie większość musisz zrobić samemu. Przestań polegać na innych, w przeciwnym wypadku niczego się nie nauczysz. To twój sukces, nie innych!

Zasada 8: Masz tylko jedną szansę

Wiele w Twoim życiu wydarzy się tylko raz. Dlatego musisz docenić każdą okazję i ją wykorzystać. Czasem jeśli zmarnujesz daną szansę, nie martw się, a spróbuj ją odtworzyć.

Zasada 9: Ceń swój czas

Mamy tylko 24 godziny każdego dnia, 365 dni każdego roku. Tak na prawdę to niewiele czasu, życie jest krótkie. Musisz nauczyć się cenić swój czas. Zainwestuj go w osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj aby dzisiejszych zadań nie przesuwać na jutro.

Zasada 10: Rób to co powinieneś

To co codziennie widzisz w telewizji nie jest prawdziwym życiem. W prawdziwym życiu musisz wziąć sprawy w swoje ręce.

Zasada 11: Bądź miły dla innych

To złota zasada, traktuj innych tak jak sam chciałbyś być traktowany. Jeśli chcesz by inni byli dla Ciebie mili, bądź miły. Jeśli chcesz być bogaty spraw aby inni najpierw się wzbogacili. Ta zasada nigdy się nie zmieni, musisz się do niej stosować aby osiągnąć sukces.

(via)

[stextbox id=”info” caption=”O autorze” bcolor=”a6d995″]
Tomasz Jacek Rydzewski TJR - Lifehacker

Tomasz Jacek Rydzewski (@TJRim) jest studentem informatyki na Uniwersytet Newcastle. Zafascynowany technologią Java dąży do zostania programistą i tworzenia fajnych aplikacji. Uwielbia chip cookies i kawę.

Zwycięzca konkursu Lifehackera zaimponował swoim własnym systemem zarządzania czasem.
W ramach podziękowania za dawkę motywacji postanowił napisać swój pierwszy artykuł na Lifehackerze i… pisze ;)[/stextbox]

 • Piotr Fuglewicz

  Szkoda tylko, że te przypisywane bez najmniejszego powodu Billowi (nie wyobrażam siebie, aby takie hasła głosił publicznie, to zdecydowanie nie jego świat), to wyrwanie z książki Charlesa J. Sykesa:

  amazon .com/Rules-Kids-Wont-Learn-School/dp/031236038X/

  tytułu jedenastu z pięćdziesięciu rozdziałów.

  Kliknąwszy w „look inside” można przeczytać całą książkę.

  Ciekaw jestem komu się zechce, skoro już wiadomo, że nie Bill jest tego autorem?

  • http://www.jak-osiagnac-sukces.blogspot.com/ hmmm

   A niektórzy twierdzą, że widzieli na własne oczy jak to mówił ;-) jak-osiagnac-sukces.blogspot .com/2013/12/dekalog-billa-gates-czy-autorzy-ksiazek.html

 • Sebastian Margalski

  Na pierwszym punkcie można by juz poprzestać;) Lista trochę z brodą, ale warta rozpowszechniania!

 • http://www.jak-osiagnac-sukces.blogspot.com/ hmmm

  Też daliście się złapać na to kłamstwo jak-osiagnac-sukces.blogspot .com/2013/10/14-zasad-bila-gatesa-dzieki-ktorym.html

 • Adam

  Te same zasady w nieco innej wersji/w nieco innym przekładzie:

  1. Życie jest niesprawiedliwe – pogódź się z tym faktem.

  2. Świat nie dba o twoje samopoczucie, poczucie własnej wartości i samoocenę. Świat raczej zażąda od ciebie jakichś osiągnięć niż weźmie pod uwagę twoją samoocenę.

  3. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zaraz po szkole zaczną ci płacić 60.000 rocznie. Nie zostaniesz

  wiceprezesem korporacji z limuzyną, osobistym kierowcą, jeśli na to nie ZASŁUŻYSZ.

  4. Jeżeli uważasz, że twój nauczyciel jest surowy i wymagający – poczekaj do znajomości ze swoim szefem. W

  przeciwieństwie do nauczyciela, kariera szefa zależy od tego jak bedziesz sobie radził ze swoją pracą.

  5. Smażyć hamburgery w McDonaldzie – wcale nie jest poniżej twojej godności. Twoi pradziadkowie każdą pracę nazwaliby „dobrą szansą”.

  6. Nie spiesz się za każde twoje niepowodzenie winić rodziców. Nie płacz i nie skupiaj się na swych

  niepowodzeniach. Ucz się na nich.

  7. Zanim się urodziłeś twoi rodzice nie byli tacy nudni i nieciekawi, jakimi wydają ci się teraz. Stali się oni

  takimi, zarabiając na twoje beztroskie dzieciństwo, piorąc twoje ubranka i słuchając twoich niekończących się gadek o tym, jaki to jesteś superowy. Dlatego nim wyjedziesz ratować lasy Amazonii przed zagładą zgotowaną im przez chciwe pokolenie twoich rodziców, spróbój na początek posprzątać swój pokój.

  8. Twoja szkoła skasowała podział na zwycięzców i przegranych. Życie – nie. W niektórych szkołach przestano stawiać

  złe oceny i pozwala się na wiele prób, by zaliczyć test albo odpowiedzieć na pytanie … To nie ma nic wspólnego z prawdziwym życiem.

  9. Życie nie jest podzielone na semestry, nie ma w nim letnich wakacji, a bardzo niewielu pracodawców zainteresowanych jest, by pomóc Ci w poszukiwaniu własnego „ja”. Musisz robić to w wolnym czasie.

  10. Nie należy mylić prawdziwego życie z tym, co pokazują w telewizji. W życiu ludzie muszą spędzać większość czasu

  nie przy stolikach w kawiarni, tylko w pracy.

  11. Utrzymuj dobre stosunki z kujonami i chłopcami w okularkach. Jest możliwe, że wkrótce będziesz pracował dla któregoś z nich.

  • http://www.jak-osiagnac-sukces.blogspot.com/ hmmm

   A tu rozszerzona lista do 14 punktów jak-osiagnac-sukces.blogspot .com/2013/10/14-zasad-bila-gatesa-dzieki-ktorym.html

 • http://www.facebook.com/people/Kazimierz-Klimek/585463395 Kazimierz Klimek

  naprawde wszystko fajnie poza tym, ze … to nie Bill Gates jest autorem tych porad, ale amerykanski pedagog Charles J. Sykes
  dopisano nazwisko Billa Gatesa, aby robic lepsze wrazenie

  http://urbanlegends.about.com/library/bl_bill_gates_speech.htm

  to jest o tryle ciekawe i istotne, ze Charles J. Sykes nie proznuje i znow dal o sobie wydajac kolejna analize spoelczenstwa „Nation of moochers” – wypisz wymaluj pasuje tez do Polski.

  Moocher to osoba przyzwyczajona do tego, aby malo dawac ale duzo otrzymywac – wychowana tak, ze z kazdego nieszczescie ma wynikac korzysc, bo to inni powinni o nia dbac

 • http://www.facebook.com/randzio Radek Maczuga

  Świetny artykuł! Naprawdę cenie światowej klasy ludzi, a jeżeli tylko mają coś do przekazania ‚potomności’ to doskonale się to zazwyczaj czyta i wyciąga głębokie wnioski, kolejny like it dla lifehacking. ;)

  • Anonim

   @facebook-100000127704145:disqus , zajrzyj pojutrze. Tak naprawdę mieliśmy przygotowane 2 artykuły – drugi czeka na swoją kolej… ;)

 • Justyna

  Tomeku, a czy to są również TWOJE zasady?

  • http://tjr.im TJR

   Wydaje mi się, że większość tego co i jak robię w swoim życiu jest zgodna z tymi zasadami. Natomiast nie zgadzam się z tym, że wszystko trzeba robić samemu. Praca w zespole jest też bardzo ważna i może przynieść dużo cennej wiedzy.

 • janek77

  I zasada 12.: wyciąć w pień konkurencję. Tyle że jest już na to za słaby.

  • http://tjr.im TJR

   Microsoft nie raz był posądzany o różne brzydkie praktyki, nie raz pewnie jeszcze będzie. Ale mimo wszystko firma ta ma ogromne znaczenie i wpływy w świecie IT. Natomiast czy za słaby? Według mnie na tyle potężny, że wiele rzeczy robić już nie musi.

  • http://tjr.im TJR

   Microsoft nie raz był posądzany o różne brzydkie praktyki, nie raz pewnie jeszcze będzie. Ale mimo wszystko firma ta ma ogromne znaczenie i wpływy w świecie IT. Natomiast czy za słaby? Według mnie na tyle potężny, że wiele rzeczy robić już nie musi.